Przemyślenia

Jakie mamy prawo do oceny innych?

Hej Kochani!

U Was też zima szaleje na całego? Dzisiaj przychodzę z trudnym, a zarazem codziennym tematem, bo chciałabym się skupić na pewnej refleksji, a mianowicie na tym jakim prawem tak łatwo oceniamy innych? Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do dalszej części wpisu.

W ostatnich dniach w mediach, aż huczy na temat wyprawy himalaistów na Nanga Parbat, w której zginął Tomasz Mackiewicz, a jego partnerka ocalała dzięki akcji w której wzięli udział Adam Bielecki i Denis Urubko. Wszelkie media prześcigają się w kolejnych artykułach i nowych rewelacjach dotyczących tej wyprawy, a i ludzie komentujący dzielą się na dwa obozy. Niemniej jednak każdy chce dorzucić swoje trzy grosze i oceniać. Naraz jeden znalazło się wielu ekspertów w tej sprawie.

Nie zamierzam tutaj nikogo oceniać, ani stawać po którejś stronie, ale nasuwa mi się od razu pytanie czy ktoś z Was się zastanawiał kiedykolwiek dlaczego tak łatwo oceniamy innych? Jakim prawem to robimy? 

Oceniamy innych codziennie często zbyt pochopnie począwszy od tak poważnych spraw jak ta, aż po codzienne sprawy typu gust, wygląd drugiego człowieka, czy zachowanie.

Zazwyczaj poprzez ocenianie innych wydaje nam się, że jesteśmy lepsi, a tym samym podnosimy sobie samoocenę i chcemy się dowartościować, nawet jeśli wcale nie jesteśmy tacy idealni jak nam się wydaje. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że każdy z nas ma swój własny system wartości i każdy powinien sam siebie oceniać, a nie innych, bo nie możemy oczekiwać, aby inni postępowali tak jakbyśmy tego chcieli.

Dlaczego nie powinniśmy oceniać innych? Na to pytanie odpowiedź jest bardzo łatwa, bo oceniając ranimy drugiego człowieka. Nie mamy żadnego prawa do oceny drugiej osoby, bo jej nie znamy. Nie wiemy czym się kierowała przy dokonywaniu takich, a nie innych wyborów, jakie uczucia jej towarzyszyły, z jakimi wątpliwościami się zmagała przed podjęciem decyzji. Nie znamy przeszłości ocenianej osoby i nie wiemy ile tak naprawdę wycierpiała i co ją ukształtowało, że stała się taką, a nie inną osobą.

Głównym czynnikiem, który powoduje ocenianie innych jest najczęściej nasza zazdrość. Zazdrościmy drugiej osoby pieniędzy, szczęścia, wyglądu, sukcesów itp. przykłady można mnożyć. Będąc zazdrosnym nawet jeśli nam się wydaje, że wcale nie jesteśmy zazdrośni zaczynamy krytykować i oceniać.

Sama nie jestem idealna, bo zdarza mi się oceniać i krytykować innych, ale moim zdaniem powinniśmy być bardziej empatyczni i nie oceniać nikogo przez pryzmat podejmowanych decyzji w kategoriach dobra i zła, bo nie wiemy jak my sami byśmy się zachowali, gdybyśmy byli w identycznej sytuacji jak osoba krytykowana i oceniana. Musimy przyjąć i zaakceptować dane wybory, bo każdy ma prawo do podejmowania własnych decyzji.

A co wy myślicie o ocenianiu innych? Dlaczego tak łatwo nam to przychodzi? Co powinniśmy zrobić, aby nasze oceny nie były zbyt pochopne i surowe?

Zostań specjalista w projektowaniu1

Reklamy

23 myśli na temat “Jakie mamy prawo do oceny innych?

 1. Nic nie jest czarne i białe. Są różne odcienie szarości i kolorów. I ludzie przy swoich ocenach często o tym zapominają. Wystarczy spojrzeć na skrajne komentarze jedni zachwalali decyzję alpinistów, a inni się kłócili, że ta akcja jest z ich podatków. Zgodzę się z tym, że nie powinniśmy oceniać ludzi, których nie znamy i sytuacji, na których kompletnie się nie znamy.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Staram się nie oceniać innych, chociaż podświadomość płata czasem figle. Każdy jest inny, a jego charakter ukształtowało wiele przeżyć, o których nie mam pojęcia. Czy himalaiści dobrze zrobili czy źle – zawsze znajdą się sprzeczne głosy. Żal mi tylko rodziny, która teraz opłakuje Mackiewicza.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Akurat tutaj podałam taki przykład oceniania ludzi, bo rzeczywiście ostatnio wrze o nich w sieci gdziekolwiek nie spojrzysz. Masz rację najbardziej szkoda rodziny, bo to ona musi wszystko znosić.

   Polubienie

 3. Temat oceniania innych to dosyć „śliski” temat, ponieważ z jednej strony nie powinno się pochopnie oceniać i krytykować innych, a z drugiej strony każdy ma prawo do wyrażenia własnego zdania. Osobiście nie potrafię się ustosunkować do którejś ze stron, bo często w swoich refleksjach publikowanych na moim blogu zdarza mi się oceniać i krytykować innych, nie uważam, żeby to było złe – w ten sposób wyrażam po prostu własne zdanie, z którym ktoś może się nie zgadzać.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Uważam, że warto powściągnąć się od negatywnych komentarzy w każdej sytuacji, bo taki „jad” może wrócić z podwójną siłą. A wszelkie oceny lepiej zostawić specjalistom, zamiast bez potrzeby paplać 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 5. Trzeba by się jeszcze zastanowić jakiemu celowi ta ocena ma służyć i czy to ocena negatywna czy pozytywna, choć z tą drugą raczej rzadziej się spotykamy. A jeśli nasz ocena innych ma na celu tylko ich krzywdę czy obelgę, to właściwie po co ona? Tym bardziej, że – tak jak napisałaś – nie znamy wszystkich okoliczności danej sytuacji.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Wiesz wydaje mi się, ze ocenianie innych jest wpisane w nasza ludzką naturę. Tak działa nasz mózg,ale nie oznacza to, że jeśli nawet kogoś ocenimy musimy mu o tym o d raumówić i sprawiac przykrość. Czasem lepiej jest się zastanowic dwa razy zanim cośpowie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 7. Podobno nie możemy znieść w innych tego, co nam tak prawdę przeszkadza w nas samych. Te osoby, które oceniają innych, zazwyczaj tak samo ostre są również w stosunku do siebie. A gdyby tak patrzeć na siebie, a później na innych trochę cieplej? Zwracać bardziej uwagę na to co jest dobre?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Z każdej sytuacji można coś dobrego wyciągnąć trzeba tylko spojrzeć na to głębiej, a nie oceniać po pozorach, a tym bardziej nie mając pojęcia o celach i motywacjach i tym co kieruje drugą osobą przy dokonywaniu takich, a nie innych wyborów.

   Polubienie

 8. Chyba nie potrafimy nie oceniać innych. Możemy nie wypowiadać tego na głos, ale w głowie zawsze kreujemy sobie jakąś opinie. Dobrze więc mieć czas, żeby kogoś poznać lepiej i zmienić swoje zdanie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ocenianie jest wpisane w ludzką naturę, ale jestem zdania, że opinie najlepiej sobie zachować dla siebie i nie krzywdzić nimi innych, bo bardzo łatwo się pomylić z oceną.

   Polubienie

 9. Nie powinniśmy nikogo oceniać. Szczególnie jeśli nie znamy okoliczności, czyjejś przeszłości i jego celów. Czasami coś może wyglądać zupełnie inaczej niż było. Możemy się z czymś zgadzać lub nie, lub akceptować lub nie. Ale każdy z nas ma prawo do decydowania o sobie i sami powinniśmy ponosić tego konsekwencje.
  A jeśli już oceniamy stosunku te same miary do siebie i innych.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Jestem zdania, że nieprzemyślane oceny najlepiej zachować dla siebie i nie wygłaszać ich na forach publicznych zwłaszcza, gdy nie mamy pojęcia co tak naprawdę się wydarzyło w danej sytuacji. Zresztą wątpię czy sami też chcielibyśmy być oceniani przez innych, gdybyśmy się znaleźli w identycznej sytuacji. Na pewno nie.

   Polubienie

 10. Dlaczego tak robimy, dobre pytanie… Bo łatwiej nam coś powiedzieć bez przemyślenia niż wczuć się w sytuację, zrozumieć inną osobę. To wymaga wysiłku, zaangażowania.
  Z drugiej strony żal że jesteśmy tak mało tolerancyjni, jako naród. Zupełnie bez sensu. Ja tam wolę pozytywnie się nastawić do ludzi i zdarzeń a nie czekać na najgorsze. Trudny temat 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 11. Trudno się czasem powstrzymać od wyrażenia opinii na temat ludzi, warto jednak próbować przekuwać to w stronę opinii sytuacji, zachowania, a nie samych ludzi… Choć co my tam wiemy o tym, czym się kierowali ci czy tamci. Sami zwykle nie znosimy być oceniani 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 12. Przede wszystkim zanim zaczniemy kogoś oceniać trzeba się dwa razy zastanowić co chcemy tym uzyskać? Na pewno oprócz zranienia wdamy się w niepotrzebną dyskusję. Tymczasem każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje życie i własne decyzje, do czego ma absolutne prawo. Niestety ludzie mają tendencję do hejtu i uważają, że wiedzą lepiej.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s