Rynek pracy i jego tajemnice · Zawody

Złota 12, czyli zawody dla nieśmiałych

Hej Kochani!

Jak Wam minął weekend? Mam nadzieję, że dobrze, bo mój na spokojnie w domu. W  dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć problem zawodów dla nieśmiałych osób. Czy są tutaj jakieś osoby nieśmiałe, które nie wiedzą co dalej zrobić ze swoją ścieżką zawodową? A  może w waszym środowisku znacie takie osoby? Jeśli jesteście zainteresowani w jakich zawodach zdecydowanie sprawdzi się osoba nieśmiała to zapraszam do dalszej części wpisu.

Zdaję sobie sprawę, że nieśmiałość, z której się nie wyrasta, może stanowić bardzo poważną przeszkodę w rozwoju naszej kariery zawodowej. Wiem, że wiele osób, które nie są nieśmiałe odczuwa lęk przed wystąpieniem publicznie, ale dla osób nieśmiałych jest to źródło dodatkowego stresu. Do tego dochodzi jeszcze lęk przed kontaktami z innymi ludźmi, trudności w nawiązywaniu kontaktów, problem z socjalizacją, a to wszystko sprawia, że wybór ścieżki zawodowej jest ograniczony.

Osoby chorobliwie nieśmiałe powinny pomyśleć o jakimś leczeniu, które zdecydowanie nie jest proste, lecz potrzebne, bo problem ten może zaważyć na całym życiu takiego człowieka. Chorobliwa nieśmiałość ogranicza w znacznym stopniu szanse człowieka na realizację w sferach prywatnej i zawodowej. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia. W tym czasie człowiek zapewne nieśmiały zapewne będzie musiał podejmować różnego rodzaju decyzje zarówno dotyczące życia codziennego, jak również życia zawodowego, np. odnośnie wykonywanego zawodu. Z perspektywy osoby nieśmiałej wiele zawodów wydaje się dla niej być zbyt przerażająca, aby podjąć w nich pracę, gdyż wymagają kontaktów z innymi ludźmi, czy też opuszczenia własnej sfery komfortu.

Szukając informacji na ten temat natknęłam się przypadkowo na listę zawodów, w których sprawdzają się osoby nieśmiałe. Okazuje się, że wbrew pozorom istnieje całkiem sporo i na dodatek całkiem dobrze płatnych zawodów, w których nieśmiali mogą się realizować. Dlatego postanowiłam zrobić takie zestawienie najciekawszych moim zdaniem zawodów idealnych dla nieśmiałych. W zestawieniu tym porównam przy okazji też stawki Polskie ze stawkami jakie zarabiają pracownicy w USA. Zaczynamy listę :

 1. Administrator sieci informatycznej

Każda nowoczesna firma musi posiadać administratora sieci informatycznej, który zarządza tym, co jest niezbędne do pracy, a o czym większość ludzi nie ma pojęcia. W Polsce roczne zarobki administratora wahają się w granicach od 60 do 84 tys. zł, natomiast w USA rocznie można zarobić 77,810 dolarów.

 1. Administrator stron internetowych

Praca ta wydaje się być wręcz wymarzona dla nieśmiałych osób, które mogą spokojnie funkcjonować z dala od stresujących spotkań z innymi ludźmi. W Polsce średnie roczne zarobki na tym stanowisku wahają się w granicy od 33 do 52,5 tys. zł. Nieco lepiej zarabiają osoby w Stanach, bo tam zarobki sięgają rocznie 85 240 dolarów.

 1. Biolog molekularny

Istnieje wiele zawodów, które są dobre dla nieśmiałych i łączą się ze ścisłą nauką i pracą w laboratorium. Zdecydowanie jeden z lepszych zawodów to biolog molekularny. W Polsce średnio rocznie biolodzy zarabiają w granicach od 31 200 do 51,5  tys. zł, natomiast w USA zarabiają średnio w ciągu roku 75.150 dolarów.

 1. Biochemik lub biofizyk

W Polsce wynagrodzenie roczne pracujących w laboratorium jako biochemik lub biofizyk oscyluje w granicach od 36 do 60 tys. zł, natomiast w USA wyceniane jest na 82,150 dolarów.

 1. Projektant/ architekt baz danych

Jest to bardzo opłacalny zawód. W Polsce pracując w tym zawodzie rocznie można zarobić w granicach od 85 do 123 tys. zł. W USA rocznie architekt baz danych zarabia około 86 510 dolarów.

 1. Geolog

Badanie Ziemi i procesów geologicznych to zajęcia w sam raz dla nieśmiałych. W Polce roczna płaca oscyluje w granicy od 43 do 61 tys. zł. W USA płace geologów sięgają 86 510 dolarów rocznie.

 1. Programista

Programista to jeden z najbardziej pożądanych zawodów w ostatnich latach i to nie tylko w Polsce, ale też w USA. Polscy programiści w ciągu roku zarabiają od 77 do 109 tys. zł, natomiast w USA jest to średnio aż 98,260 dolarów rocznie.

 1. Inżynier biomedyczny

Niezwykle fascynujący i potrzebny zawód. Inżynier ten tworzy technologie i aparatury np. medyczne, które ratują życie. W Polsce zawód ten jest wart w granicach od 50,5 do 78 tys. zł, natomiast w USA wyceniany jest na 86 220 dolarów rocznie.

 1. Aktuariusz

Aktuariusz to rzadko używane słowo. Inaczej mówiąc to specjalista, który zajmuje się wyliczaniem wartości projektów finansowych i przewidywaniem ryzyka z nimi związanego. U nas, aby wykonywać ten zawód trzeba zdać egzamin aktuarialny przed Komisją Nadzoru Finansowego. Jest to jeden z bardziej opłacalnych zawodów. W Polsce średnie roczne zarobki to 156 tys. zł, natomiast w USA rocznie można zarobić 97 070 dolarów.

 1. Mechatronik

Zawód przyszłości, którym warto się zainteresować. Wymaga on szarookiej wiedzy z zakresu informatyki, mechaniki i elektroniki. W obecnym czasie w Polsce inżynier mechatroniki może zarobić w ciągu roku średnio 54 tys. zł. W USA roczne zarobki sięgają natomiast 95 900 dolarów.

 1. Astronom

Badanie nieba i jego zjawisk jest często fascynującym marzeniem dzieci, ale jednocześnie jest to idealny zawód dla nieśmiałych. Roczna kwota zarobków astronoma w Polsce to ok 60 tys. zł. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest to w USA – tam zarobki sięgają rocznie nawet 104 100 dolarów.

 1. Ekonomista

Mam tutaj na myśli osobę zajmującą się ekonomią w sensie naukowym. Dokładniej m.in. ekonomistę tworzącego teorie, stosującego narzędzia do prognozowania itd. Taki ekonomista w Polsce zarabia w ciągu roku od 54  do 84 tys. zł. W USA za taką pracę rocznie można wyciągnąć 99 180 dolarów.

Dobrnęłam do końca wybranej listy zawodów. Jak widzicie tych stanowisk jest wiele wbrew pozorom i mają różnorodne zarobki, ale czasem warto rozważyć pracę w takim zawodzie, bo czasem osoba nieśmiała może zrobić oszałamiającą karierę na świecie chociażby w USA, gdzie zarobki są na zdecydowanie lepszym poziomie. Oczywiście tych zawodów jest zdecydowanie więcej i większość wiąże się z naukami ścisłymi chociażby fizyka czy chemia.

Ciekawa jestem jak Wam się podoba takie zestawienie? Co byście dopisali do listy? Jaki zawód Was zaciekawił, a może zaskoczył w moim zestawieniu? Który z nich polecił/-abyś nieśmiałemu znajomemu?

Pozdrawiam serdecznie,

Zostań specjalista w projektowaniu1

Reklamy

36 myśli na temat “Złota 12, czyli zawody dla nieśmiałych

 1. Fajne wyliczenie. Nieśmiali ludzie faktycznie sprawdzają się w zawodach informatycznych. Ale wiesz co? Ja byłam i nadal jestem nieco nieśmiała w wykonuję zawód…dziennikarza. A tam to już śmiałość jest potrzebna jak mało gdzie bo trzeba „wydobyć” z kogoś informacje. Ludzie się zmieniają…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Hmm nie jestem przekonana do jednego z tych punktów, mianowicie do programisty. Ja pracuję na takim stanowisku, do osób nieśmiałych nie należę. Ale nie o tym miałam pisać. Bardzo często trzeba komunikować się z innymi, bo najczęściej pracuje się w grupie nad jakimś projektem. Natomiast spodobał mi się w tym zestawieniu astronauta.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Bardzo ciekawe i przydatne zestawienie! Przydałaby się jeszcze jakaś opcja dla osób zdecydowanie opornych na wiedzę ścisłą 😉 Może grafik albo copywriter? Przy pracy zdalnej ma się mniej kontaktu z ludźmi 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s