Przemyślenia

Tide Pod Challenge, czyli niebezpieczne kapsułki

Hej Kochani!

W dzisiejszym poście chcę poruszyć ważny i zarazem niebezpieczny problem społeczny. Czy słyszeliście o Tide Pod Challenge? Co się kryje pod tą nazwą? Jakie mogą być konsekwencje tej zabawy? Jeśli nie to serdecznie zapraszam do wpisu.

Wydawałoby się, że w dzisiejszym świecie już nic nie może nas zaskoczyć, bo były już różne wyzwania typu: Ice Bucket Challenge – lanie na siebie zimnej wody, Blue Whale Challenge – zabawa polegająca na okaleczaniu siebie i mogąca prowadzić do samobójstw, czy zabawa w słoneczko. Niestety muszę Was rozczarować, bo pojawiło się kolejne niebezpieczne wyzwanie, które jest coraz bardziej popularne wśród nastolatków głównie w USA, ale to nie oznacza wcale, że nie stanie się to popularne u nas. Na czym polega ten rodzaj challenge? Tide Pod Challenge polega na umieszczeniu w buzi kapsułek do prania.

Od kilku dni media nie tylko w Stanach, ale i na całym świecie zwracają uwagę na problem tego niezwykle niebezpiecznego dla zdrowia i życia wyzwania. Zapewne wiele z Was zadaje sobie w tym momencie pytanie „Po co dzieci to robią?”. Zdaniem mediów nastolatki chcą zwrócić na siebie uwagę i wykazać „poczuciem humoru” (co w tym takiego śmiesznego nie wiem), podążają za modą, a jednocześnie narażają swoje zdrowie i życie na niebezpieczeństwo. Wyzwanie to polega dokładnie na włożeniu i wyjęciu z ust kapsułki do prania. Istnieją jednak przypadki w których uczestnicy tego wyzwania rozgryzają kapsułkę, co prowadzi do dostania się niebezpiecznych środków do organizmu.

Wystarczy wziąć jakiekolwiek opakowanie z kapsułkami do prania i przeczytać wyraźną i ważną informację, że środek ten nie nadaje się do spożycia! Jednak chętnym na to wyzwanie to zupełnie nie przeszkadza (czego osobiście nie rozumiem).

Szukając informacji na ten temat rzuciły mi się w oczy pewne wyniki badań, jednak na ten moment nie pamiętam ich źródła, ale zapamiętałam jedną bardzo istotną informację, która jest szokująca. Jak wynikało z tych wyników w 2017 roku zostało odnotowane zatrucie kapsułkami u 220 młodych ludzi, a jednocześnie 1/4 zatruć wynikała z celowego rozgryzienia kapsułki! Natomiast w 2018 roku zarejestrowanych zostało 38 przypadków. Dla mnie ten wynik już jest szokujący, bo zdaję sobie sprawę, że ta liczba mogła ulec zwiększeniu. 

Dla młodzieży to wyzwanie staje się zabawą jednak nie zdają sobie oni sprawy do czego prowadzi spożycie takiej kapsułki i jakie są tego konsekwencje. Osoby, które podjęły się tego wyzwania skarżyły się na wymioty, problemy z oddychaniem, a nawet dochodziło do utraty przytomności i zapewne będzie miało poważne skutki i konsekwencje w dalszym życiu. W przypadku małych dzieci często dochodzi do poparzenia jamy ustnej, przełyku czy też skóry, a także może dojść do zapadnięcia w śpiączkę czy   śmierci. Dolegliwości spożycia kapsułki pojawiają się niemalże natychmiast po jej zażyciu.

Osobiście ten rosnący trend i zainteresowanie wyzwaniem wśród dzieci i młodzieży mnie przeraża, bo zdaję sobie sprawę, że moda ze Stanów lubi przenosić się na grunt Europejski, a jak już na ten moment wiadomo zabawa ta zatacza coraz szersze kręgi. Chciałabym w tym momencie uczulić rodziców i nauczycieli, aby byli czujni i zwracali uwagę na to co robią dzieci i młodzież oraz uświadamiali, jakie konsekwencje niesie za sobą udział w tej zabawie.

Jednocześnie zastanawiam się kto i dlaczego decyduje się na tak drastyczną zabawę? Czy ta młodzież nie ma mózgu? Gdzie są rodzice/wychowawcy?

A wy jakie macie zdanie na ten temat? Słyszeliście o wyzwaniu Tide Pod Challenge? Podzielcie się swoim zdaniem.

PS. Zdjęcie nagłówka pochodzi z Internetu.

Pozdrawiam serdecznie,

Zostań specjalista w projektowaniu1

 

Reklamy

35 myśli na temat “Tide Pod Challenge, czyli niebezpieczne kapsułki

 1. O ile polski YouTube bardzo lubi przejmować trendy ze Stanów, tak mam nadzieję, że Tide Pod Challenge zostanie tam, gdzie się zrodził. Nie mogę uwierzyć, że ktoś w ogóle wpadł na tak genialny pomysł i na domiar złego, że się przyjął i bierze w nim udział coraz to większa ilość osób i to pomimo licznego głosu, by tego nie robić. Wydaje mi się, że takie rzeczy tylko mogły powstać tylko w USA.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Też w to nie mogłam uwierzyć dopóki nie zaczęłam szukać informacji. Genialnym pomysłem bym tego nie nazwała wręcz przeciwnie jak dla mnie to chory i poraniony pomysł i zapewne nie wymyślił tego nikt normalny psychicznie…

   Polubione przez 1 osoba

   1. Powinienem raczej uściślić trochę moją wypowiedź, bo została chyba źle odebrana, a tego bym nie chciał! Określenie tego wyzwania jako „genialny” pomysł było całkowitą ironią. Nie popieram tej inicjatywy i uważam, że nie powinna w ogóle istnieć. Gdy usłyszałem o niej po raz pierwszy, nie mogłem uwierzyć, że ktoś mógł na to wpaść. Co najlepsze, ludzie starają się teraz na tym wzbogacić, a pączki czy nawet drinki/ inne rzeczy do picia tworzone na wzór „tide podów” stały się nagle codziennością. Quo Vadis Ameryko?

    Polubione przez 1 osoba

  1. Może chcą się poczuć „sławne”? Tylko ta „sława” może kosztować utratę zdrowia i życia. Z drugiej strony może chcą zwrócić na siebie uwagę rodziców. Nie mam pojęcia co nimi kieruje niemniej jednak ten pomysł jest straszny.

   Polubienie

  1. Zysk?? Moim zdaniem żadnego zysku z tego nie można mieć. Jedynie tak jak wspomniałam zapewne jest to forma zwrócenia na siebie uwagi i chęć poczucia się „sławnym” nawet kosztem życia i zdrowia.

   Polubienie

 2. Fakt, że pomysły coraz bardziej idiotyczne… przy czym blue whale np było sciema, nie było wcale takiej gry, natomiast media nagłaśniając sprawę dały inspirację…
  Myślę sobie ze głupie pomysły były zawsze, ale najgorsze w tym wszystkim jest to ze teraz rozprzestrzeniaja sie one błyskawicznie i staja swego rodzaju modą

  Polubione przez 1 osoba

 3. Nie słyszałam jeszcze o tym, ale ciarki mnie przeszły. Co te dzieci jeszcze wymyślą. A najgorsze jest to, że na internecie te dzieciaki się nakręcają i potem tragedie są

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tym dzieciom co biorą przykład z pomysłodawców wydaje się to wszystko takie fajne i zabawne. Tylko wielka szkoda, że żadne z nich nie pomyśli przez moment o konsekwencjach, ale czego ja oczekuję w końcu oni liczę na pięć minut „sławy”.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s