ABC Rekrutacji · Rekrutacja i selekcja pracowników · Rynek pracy i jego tajemnice

ABC rekrutacji, czyli elementarz pojęć

Hej!

Mam nadzieję, że czekacie na mnie i nowy wpis. W dzisiejszym wpisie poruszę temat, który tak naprawdę powinnam poruszyć na samym początku pisania bloga i wprowadzania kategorii rynek pracy i jego tajemnice, ale cóż lepiej późno niż wcale. O czym ciekawym dziś opowiem? Przedstawię Wam elementarz pojęć związanych z rekrutacją – takie ABC rekrutacji. Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do dalszej części wpisu.

 Jeśli ktoś z Was jest w trakcie zmiany pracy, a może zaczyna poszukiwania swojej pierwszej pracy to z całą pewnością powinien „przerobić” ten elementarz. Prezentuję tutaj zbór pojęć dosłownie od A do Z, które warto znać, w przypadku gdy szukamy pracy albo chcemy być na bieżąco z rynkiem pracy. Nawet jeśli nie szukasz pracy to i tak warto się z nim zapoznać. Zatem zaczynamy nasz alfabet. PS. Uprzedzam, że będzie dość długo.

A jak ASSESMENT CENTER

W rekrutacji i działach HR najczęściej oznacza się to skrótem AC. Jest to nic innego jak metoda selekcji kandydatów w trakcie rekrutacji. Na czym to polega? Najprościej mówiąc polega ona na wykonywaniu zadań przez kandydata. Dzięki temu rekruter bądź też rekruterzy mogą ocenić m.in. posiadane kompetencje miękkie czy też dopasowanie kandydata do stanowiska pracy i kultury organizacyjnej firmy. AC jest też praktycznym sposobem na weryfikację posiadanej wiedzy i kwalifikacji. W trakcie tej metody kandydaci mogą m.in. brać udział w dyskusjach grupowych, wcielać się w role, rozwiązywać zadania indywidualne itp.

B jak BACKGROUND SCREENING

Jest to narzędzie stosowane przez rekruterów, które ma na celu bliżej i dokładniej poznać tożsamość kandydata. Tutaj analizie poddaje się ścieżkę edukacyjną lub zawodową. Osoba rekrutująca sprawdza nasze referencje, kontaktuje się z naszym byłym szefem czy współpracownikami, a także w różnych miejscach weryfikuje informacje zawarte w CV sięgając do różnych źródeł.

C jak CV

CV wbrew pozorom nie jest jedynie zwykłą kartką papieru na której możemy napisać co chcemy, ale jest to nasza wizytówka i oferta, która przedstawiamy potencjalnym pracodawcom. Dlatego warto od samego początku zadbać o to, by nasze CV było profesjonalnie przygotowane i zainteresowało potencjalnego pracodawcę. O CV szerzej opowiem w innych wpisach.

D jak DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

Jest to bardzo ważny element CV, na który rekruterzy zwracają uwagę w pierwszej kolejności już w momencie zetknięcia się z naszymi dokumentami aplikacyjnymi. Dlatego warto, co podkreślam wyeksponować tę rubrykę i zadbać o to, aby była ona atrakcyjna z punktu widzenia naszego potencjalnego pracodawcy i zachęciła go do przedstawienia nam oferty pracy.

E jak ELASTYCZNOŚĆ

Inaczej mówiąc jest to przystosowanie się człowieka do warunków środowiska i zmieniającego się rynku pracy. Zastanawiając się nad zamianą pracy, czy też w przypadku, gdy pracodawca proponuje pracę zdalną i elastyczny grafik zastanów się nad propozycjami i rozważ wszystkie za i przeciw.

F jak FORMULARZ APLIKACYJNY

Większość pracodawców wymaga tradycyjnych dokumentów aplikacyjnych, czyli CV i listu motywacyjnego. Jednak może zdarzyć się sytuacja, że pracodawca poprosi o uzupełnienie formularzy aplikacyjnych. To nic innego jak kwestionariusz w którym znajdują się pytania dotyczące m.in. kompetencji, doświadczenia, znajomość języków obcych, ale także oczekiwań względem przyszłego miejsca pracy. Staraj się odpowiadać konkretnie, na temat i zgodnie z prawdą. Nie warto kłamać, bo kłamstwa wyjdą na jaw  w trakcie pracy lub już podczas następnego etapu rekrutacyjnego.

G jak GRYWALIZACJA

Jesteście ciekawi co kryje się za tym słowem? Jest to po prostu połączenie dwóch słów gra i rywalizacja, które jest wykorzystywane w procesie rekrutacyjnym. Na czym to polega? Na przyciąganiu przez firmę kandydatów poprzez propozycję gry, bo rekrutacja jest swojego rodzaju grą. Kandydaci na pracowników angażują się w tą zabawę i jednocześnie ze sobą rywalizują wykonując różne zadania. Dzięki grywalizacji rekruterzy mogą oceniać kompetencje.

H jak HOBBY

Taką rubrykę znajdziemy w CV i wbrew pozorom przyciąga ona wzrok rekrutera, który z pewnością ją prześledzi. Niestety trzeba przyznać, że wiele osób wpisuje wyszukane pasje i chwali się zainteresowaniami o których tak naprawdę nie mają pojęcia. Zatem taka moja rada zanim coś wpiszesz w CV to się zastanów czy masz o tym pojęcie, bo rekruterzy lubią dopytywać o jakieś szczegóły związane z zainteresowaniami i najlepiej napisać prawdę.

I jak INFORMACJA ZWROTNA

Zdecydowana większość firm niestety, ale nie informuje o wynikach procesu rekrutacyjnego. Dlatego w tej sytuacji warto wyjść z inicjatywą i skontaktować się z firmą oraz poprosić o wyjaśnienie dlaczego nasza kandydatura nie została wybrana. Potraktuj to jako wskazówkę na przyszłość i dowiedz się m.in. nad czym musisz popracować oraz jakie kompetencje trzeba wzmocnić.

J jak JĘZYKI OBCE

Są ważnym elementem zarówno dokumentów aplikacyjnych jak i rozmowy kwalifikacyjnej. Język angielski stał się językiem uniwersalnym i pracodawcy wymagają go już standardowo co najmniej w stopniu komunikatywnym lub bardzo dobrym. To na ten język warto postawić w pierwszej kolejności. Drugi język, którego warto się uczyć to niemiecki. Jednak wielu pracodawców ceni sobie też znajomość niszowych języków np. chińskiego, węgierskiego czy też języków skandynawskich ze względu na nawiązywanie współpracy międzynarodowej.

K jak KOŁO PRIORYTETÓW

Jest użytecznym narzędziem coachingowym w przypadku, gdy myślimy o zmianie pracy i o rozwoju ścieżki kariery zawodowej. Do czego służy koło priorytetów? Otóż pomaga w uświadomieniu sobie, co jest w naszym życiu najważniejsze, czego nam brakuje i co zaniedbujemy. W trakcie tworzenia koła wybieramy/wyznaczamy kilka obszarów np. praca, dom, rodzina, zainteresowania itp. i każdemu z obszarów przydzielamy punkty w skali od 1 do 10. Dzięki tej metodzie można przeanalizować co tak naprawdę jest ważne i ile faktycznie poświęcamy czasu na dany obszar.

L jak LIST MOTYWACYJNY

To jeden z elementów dokumentów aplikacyjnych. Jednak nie wszystkie firmy chcą otrzymywać LM, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet pomimo braku informacji czy jest wymagany go wysłać. O liście motywacyjnym pisałam szerzej tutaj. Jedynie przypomnę, że treść nie powinna być wysyłana do wszystkich hurtowo, ale przemyślana w taki sposób by przekonać rekrutera, że jesteśmy odpowiednią osobą do pracy na danym stanowisku.

M jak MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Któż z nas dziś nie ma dostępu do mediów społecznościowych? Zapewne mało jest osób, które nie mają konta na jakimś portalu społecznościowym. Ale zwróćcie uwagę, że rekruterzy i pracodawcy też mają do nich dostęp. Często jednym z elementów rekrutacji i selekcji tuż po otrzymaniu dokumentów aplikacyjnych potencjalnego pracownika jest przeglądanie jego konta na portalu społecznościowym, analizowanie zamieszczonych treści, czy też przeglądanie zdjęć. Dlatego zastanów się jakie wrażenie odniesie potencjalny pracodawca? Czy się zniechęci po zapoznaniu z treściami? Co może o Tobie powiedzieć rekruter na podstawie konta? Dlatego dobra rada dla wszystkich zanim zaczniecie wysyłać dokumenty aplikacyjne po prostu zadbajcie o ustawienia prywatności konta np. na Facebooku czy Instagramie, bo przecież nie wszyscy muszą wiedzieć jakie masz poglądy polityczne czy w jaki sposób spędzasz weekendy.

N jak NETWORKING

Jest to budowanie sieci kontaktów. Na czym to polega? Najprościej mówiąc na włączaniu się w dyskusje, nawiązywaniu nowych znajomości nie tylko biznesowych, udzielanie się na forach z zakresu dziedziny w której czujesz się dobry i braniu udziału w różnych konferencjach czy sesjach.

O jak OCZEKIWANIA FINANSOWE

Zapewne tego pytania musisz się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego zanim wybierzemy się na rozmowę warto zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie, zrobić rozeznanie na rynku pracy i zorientować się jakie są stawki i ile możemy zarobić na danym stanowisku z naszymi kwalifikacjami i doświadczeniem. Ważna informacja rekruter nie lubi wymijających odpowiedzi na to pytanie i trzeba uważać, żeby nie przesadzić ze zbyt wygórowanymi oczekiwaniami.

P jak PERSONAL BRANDING

Pod tym dziwnym i mało znanym pojęciem kryje się nic innego jak budowanie marki. Pojęcie to odnosi się nie tylko do pracodawcy, ale też do pracowników i kandydatów na pracowników, którzy powinni dbać o swój wizerunek. Jak zbudować markę? Poprzez branie udziału w różnych aktywnościach i zachowaniach. Warto zastanowić się tutaj nad mocnymi stronami, co nas wyróżnia, co mamy do zaoferowania i jak jesteśmy odbierani. Budowanie marki to wiedza o tym kim chcesz być i do czego dążysz.

R jak ROZMOWA TELEFONICZNA I ROZMOWA O PRACĘ

Forma selekcji CV. Dzwoniący rekruter chce zweryfikować informacje jakie zostały zawarte w CV, dopytać o kwestie, które go nurtują, poznać oczekiwania finansowe lub motywację podjęcia pracy w danej firmie. Wywiad telefoniczny najczęściej poprzedza rozmowę z rekruterem twarzą w twarz. Mimo wszystko idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto się do niej przygotować i zainteresować się podstawowymi informacjami na temat firmy do której idziemy czy też przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Więcej o rozmowach kwalifikacyjnych i przygotowaniach pisałam m.in. tu, tu oraz tu i tutaj.

S jak SWOT

SWOT jest popularną metodą analizy, którą zdecydowanie warto wykorzystać w trakcie podejmowania ważnych decyzji zawodowych m.in. o zmianie pracy, dalszym kształceniu, przekwalifikowaniu się czy założeniu własnej firmy. Na czym to polega? Tak w skrócie mówiąc najprościej to analizujemy nasze mocne i słabe strony oraz określamy szanse i zagrożenia. Kolejnym krokiem będzie wyciągnięcie wniosków na podstawie naszych zapisków i obserwacji. Szerzej o tym opowiem w innym wpisie poświęconym konkretnie tej metodzie.

T jak TESTY REKRUTACYJNE

Niektóre firmy prowadzące rekrutację, aby wyłonić najlepszego kandydata na dane stanowisko stosują w procesie rekrutacji testy różnego rodzaju np. test wiedzy, testy psychologiczne, osobowościowe, na inteligencję itp. Warto się wcześniej do nich przygotować chociażby poprzez nastawienie psychiczne.

U jak UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE

Obecnie na rynku pracy nie tylko doświadczenie i kwalifikacje zawodowe są ważne, ale też kompetencje miękkie, które są niezwykle wysoko pożądane. Co to są kompetencje miękkie? Możemy do nich zaliczyć m.in. komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w zespole, zorientowanie na cele, asertywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy też organizacja własnej pracy itp.

W jak WYPOWIEDZENIE

Gdy już gdzieś pracujemy i chcemy zmienić pracę to też czekają nas procedury. Złożenie wypowiedzenia nie zawsze jest przyjemnym momentem dlatego warto się do tego przygotować. Więcej o wypowiedzeniach opowiem innym razem.

Z jak ZAROBKI

To ostatnia pozycja  w naszym alfabecie, ale sami musicie przyznać, że odgrywa ona dużą rolę w momencie podejmowania pracy, negocjacji, awansu czy też chęci zmiany pracy. To od naszych zarobków zależy czy podejmiemy pracę w danej firmie lub zmienimy miejsce dotychczasowej pracy. Zarobki są wyznacznikiem naszego statusu społecznego i w pewien sposób określają naszą pozycję społeczną. Warto się orientować w zarobkach danej branży chociażby po to by móc negocjować stawki podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Uff dobrnęłam do końca alfabetu. Jak wam się podoba takie ABC rekrutacji? Znaliście wszystkie słowa? A może z którymś określeniem się spotkaliście pierwszy raz? Znacie może inne wyrazy pasujące do alfabetu? Podzielcie się swoimi odczuciami.

Pozdrawiam serdecznie,

Zostań specjalista w projektowaniu1

Reklamy

28 myśli na temat “ABC rekrutacji, czyli elementarz pojęć

 1. Mega kompendium, bardzo ciekawie napisane. Ne pewno szukający pracy będą je czytać z wypiekami na twarzy. Dużo już rzeczy wiedziałam, ale np dowiedziałam się, że rubryka Hobby też jest ważna, a na nią niewielu kandydatów zwraca dużą uwagę. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Niezły alfabetyczny podpowiadacz. Czekam na czasy aż rynek tak się zmieni, że takie słowniko-poradniki będą potrzebne dla pracodawców szukających pracownika. I tak już jest lepiej niż 10 lat temu. Może idziemy w dobrą stronę? Szkoda tylko, że za wszystkim stoi emigracja zarobkowa, a nie dobrze wykonana przez polityków robota.

  Polubione przez 1 osoba

  1. O tak zdecydowanie się zgadzam, wielu młodych i bardzo dobrze wykształconych osób wyjeżdża do kraju w którym będą docenieni ze swoimi umiejętnościami i kompetencjami, bo u nas na to nie mogą liczyć niestety… Miejmy nadzieję, że to się kiedyś zmieni.

   Polubienie

 3. Akurat czytałam książkę o podejmowaniu decyzji braci Heath, w której kładą oni bardzo duży nacisk na testowanie różnych rzeczy i posłużyli się przykładem rekrutera i tego, że może się łatwo pomylić, jeśli będzie korzystał tylko z tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej zamiast „wypróbowania” kandydata. Świeten to ABC!

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s